Jarmark św. Dominika Gdańsk 26.07 - 17.08.2014

Atrakcje dla...

Zakochanych

SPOTYKALNIA | OBEJMOWALNIA | CAŁOWALNIA Powiedz to w końcu <3 Targ Węglowy. Tester przestrzeni miejskiej. Trzy instalacje artystyczne, inspirowane przestrzeniami przymierzalni. Użytkownicy będą mogli wybrać rodzaj kontaktu z drugą osobą, przyjacielem, partnerem.

POCZUJ MIĘTĘ! do niej, do niego, do siebie, do świata, do jarmarku :)
Targ Węglowy | Tester przestrzeni miejskiej Tu poczują miętę nie tylko Ci, co mają się ku sobie. W magiczną moc mięty wierzono już wieki temu. Zgodnie z wierzeniami ludowymi zawieszenie mięty przy małżeńskim łożu zapewniało wierność partnerów. Rzymianie z kolei uznawali tę roślinę za rozjaśniającą umysł, dlatego też adepci filozofii nosili na skroniach wieńce z jej liści. Czas na spotkanie w ogrodach pachnących miętą. Aromatyczna miejscówka!

ZAUŁEK POCAŁUNKÓW tu serca biją mocniej :*
Zaułek Zachariasza Zappio Kto liczy nasze pocałunki, kto na nie zważa? Ludzie mają troski i sprawunki, Bóg światy stwarza... Zapomniane przez nas dwoje ich różowe mnóstwo spada na dno naszych dusz jak płatki miękkich, najpiękniejszych róż... (...) Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, Zapomniane pocałunki. Zaułek Zachariasza Zappio to urokliwy zakątek, który dla wielu gdańszczan faktycznie pełni taką właśnie rolę. Na czas Jarmarku staje się nim oficjalnie.

BRAMA ZAKOCHANYCH wyznaj to w końcu! ul. Piwna Brama Zakochanych swą nazwę zawdzięcza rycinie Paula Kreisela, przedstawiającej scenę miłosną w tym właśnie miejscu. Obok bramy stał bowiem niegdyś malowniczy domek z balkonem. Na obrazie Kreisela z owego balkonu wygląda dziewczyna, a tuż pod nim rozkochany młodzieniec wygrywa jej na gitarze miłosne ballady.

Samotnych

DRZEWO POZNANIA poszukaj bratniej duszy!

Targ Węglowy Przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić - Samuel Taylor Coleridge W Gdańsku, jak w tyglu, mieszają się języki, kultury, tradycje i obyczaje. Tu poznali się Bim z Bomem, Rudy z Kotem, Złota z Bramą i Neptun z Fontanną. Czekamy na kolejne spotkania i przyjaźnie!

Autorzy instalacji: Anna Molga i Grzegorz Gajewski

Rachmistrzów

PIĘTNASTA BRAMA GDAŃSKA daj się policzyć!

ul. Długi Targ Gdańsk to miasto bram. Od 2010 roku na czas Jarmarku do tych czternastu istniejących dołącza kolejna, która powstała z okazji Jubileuszu 750 - lecia Jarmarku św. Dominika - Piętnasta Brama Gdańska. Brama wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane będzie fanfarami. Bramę zaprojektował i wykonał gdański artysta i rzeźbiarz Adam Stachowicz.

Zakręconych

DZIWNOWSKAZY szukaj ich na Jarmarku i daj się poprowadzić w siną dal!
"Dziwnowskazami" warto będzie się na Jarmarku kierować, co wcale nie oznacza, że łatwiej będzie się dzięki nim odnaleźć w terenie. W przeciwieństwie bowiem do tradycyjnych drogowskazów, których celem jest wskazywanie właściwej trasy, "dziwnowskazy" będą przede wszystkim zaskakiwać. Dokąd w takim razie dotrzemy? W siną dal lub dokąd oczy poniosą, z duchem czasu lub pod prąd, gdzie wzrok nie sięga lub gdzie raki zimują. "Dziwnowskazy" rozstawione będą w różnych punktach Jarmarku.

GDAŃSK W LEGENDACH ZAKLĘTY wypatruj krogulca! Plac Kobzdeja Niecodzienna karuzela z barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, na której kręca się:

  • Papuga Mistrza Jana Heweliusza
  • Żabi Kruk - Krogulec z żabami
  • Flądra
  • Krasnoludki z Cygańskiej Górki
  • Neptun
  • Szumibroda Zjawa z Zaspy
  • Diabeł w Kościele Karmelitów
  • Oruńska Syrenka
  • Młynek
  • Gdański Ptasznik

Wszystkie postaci i motywy zaczerpnięte zostały z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa.

Autorka projektu: Anna Molga.

Zmęczonych

KOŁAWK A - Baltic Ring & ŁAWKOŁO Amber Ring posłuchaj szumu morza! Długi Targ W przestrzeni Jarmarku, w tłumie przechodniów i zwiedzających dwie niecodzienne ławki mają stać się rodzajem niespodzianki i azylem, oferującym oprócz odpoczynku, możliwość nasłuchiwania odgłosów jarmarku, bądź wręcz przeciwnie - wyciszenia, oderwania od dźwięków miasta i zanurzenia się w szumie morza. Wybór należy do siedzącego. Koławka i Ławkoło, czyli ławki w kształcie koła, są zarazem kalejdoskopem obrazu Gdańska, miasta związanego z morzem i bursztynem . Ich kompozycja jest wynikiem połączenia formy pierścienia (stąd nazwa "ring") z dekorem , który poprzez swoją barwę i nazwę skojarzony jest - w Koławce z morzem, a w Ławkole z bursztynem.

Autor projektu: Jarosław Potocki - architekt krajobrazu, projektant przestrzeni

RONDO CHOPINA po prostu odpocznij! ul. Grobla I Strefa odpoczynku z odtwarzaną w tle muzyką Chopina. Tytuł nawiązuje do twórczości kompozytora - rondo pojawia się wielokrotnie w muzyce Chopina, zarówno jako utwór samodzielny, jak i jako forma w kompozycjach cyklicznych.

Zaczytanych

KSIĄŻKOKRĄŻENIE - BOOKCROSSING | KOŁAWKA & ŁAWKOŁO zostaw książkę, weź książkę! Długi Targ Książkokrążenie (inaczej bookcrossing lub książka w podróży) to po prostu ruchoma biblioteka. Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Cały wic polega na wymianie książek, poprzez celowe pozostawianie ich w oznaczonych miejscach publicznych (ławki, uczelnie, kawiarnie, galerie, kina, autobusy, przystanki tramwajowe, specjalne regały). Znalazca może je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, ponownie zostawiając w tym samym lub innym miejscu. W ten sposób uwalniane z domowych biblioteczek książki są ciągle w ruchu i trafiają do nowych czytelników. Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi (ze specjalnymi półkami na książki) są Koławka i Ławkoło

Punktualnych

HEJNAŁ JARMARKU godz. 12.12 nie przeocz ratuszowego trębacza! przedproże Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta pojawiać się będzie trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać zgromadzonej publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

Poszukiwaczy przygód

KUKURYNKA pojawia się z zaskoczenia! Wędrująca w asyście kataryniar zy mobilna zegarynka - katarynka, która pojawia się nieoczekiwanie w róznych miejscach.

KOGUTY - MASKOTKI JARMARKU pojawia się z zaskoczenia! Wędrująca w asyście kataryniar zy mobilna zegarynka - katarynka, która pojawia się nieoczekiwanie w róznych miejscach.

Ornitologów

FIGURA KOGUT A dotknij na szczęście ! Rzeźba Koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika, wykonana przez artystów - kowali z całej Polski w 2010 roku z okazji Jubileuszu 750 - lecia Jarmarku św. Dominika.

Graczy

JARMARK GIER, godz. 12.00 - 18.00 rusz głową! Plac Kobzdeja Cel jest jeden: ruszyć głowę i pogimnastykować umysł za pomocą gier planszowych z najróżniejszych stron świata i z różnych epok: od tych z czasów neolitu (Wari, Chisolo), zwanych grami ludowymi Czarnej Afryki, poprzez starorzymską grę w rozbójników (Latrunculi), czy Tablut - ludową grę Lapończyków, opisaną przez szwedzkiego botanika Linneusza w 1732 r., aż po opracowane przez wybitnych matematyków całego świata gry współczesne (Tiko, Kratkownica, Fokus, Mosty).

Terminatorów*

KUJ ŻELAZO PÓKI GORĄCE! 3 - 16 sierpnia zobacz mistrzów płatnerskich w akcji! godz. 11.00 - 20.00, Targ Węglowy Pokazy kucia tradycyjnego z udziałem mistrzów kowalstwa artystycznego.
* terminator - uczeń odbywający naukę pod okiem mistrza, zakończona egzaminem czeladniczym

Aktywnych

GRA MIEJSKA "NA TROPIE KOGUT A" stwórz drużynę i ruszaj w trasę! godz. 11.00 - 18.00, jarmarkowe punkty informacyjne Kanwa Scenariusz gry nawiązuje do historycznego podziału Głównego Miasta w Gdańsku na cztery dzielnice (kwartały).

  • Kwartał Kogi - nazwany od Bramy Kogi, w miejscu której w XVI wieku wybudowano Bramę Zieloną
  • Kwartał Rybacki - pierwotnie Świętego Ducha, z czasem przemianowany na Rybacki od Targu Rybnego
  • Kwartał Szeroki - nazwany od bramy, która stała przy Targu Drzewnym w latach 1363 - 1831
  • Kwartał Wysoki - dawna nazwa Bramy Wyżynnej

Każdy kwartał posiadał jemu właściwą chorągiew:

  • Kwartał Kogi w barwach czerwieni
  • Kwartał Wysoki - bieli
  • Kwartał Szeroki w barwach niebieskich
  • Kwartał Rybacki - żółtą

W miejscu gdzie spotykały się wszystkie cztery kwartały, na rogu Grobli i Św. Ducha, zlokalizowana była Fontanna Czterech Kwartałów, przywrócona w to miejsce w 2009 roku. Scenariusz Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska , zlokalizowane w jarm arkowych punktach informacyjnych. Przy każdym stanowisku znajdować się będzie chorągiew w kolorze danego kwartału z jego nazwą oraz figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika. Gracze pobierać będą karty do gry w dowolnym punkcie informacyjnym i, zwiedzając miasto, rozwiązywać kolejne zadania. Kwartał Kogi - chorągiew czerwona, kogut hanzeatycki lokalizacja: punkt informacyjny - Długi Targ; zadanie: odpowiedź na pytanie związane z historią Gdańska; trofeum: pieczątka koguta w kolorze czerwonym. Kwartał Wysoki - chorągiew biała, kogut stoczniowy lokalizacja: punkt informacyjny - ul. Piwna/Targ Węglowy; 17 zadanie: odpowiedź na pytanie związane z morzem; trofeum: pieczątka koguta w kolorze czarnym. Kwartał Szeroki - chorągiew niebieska, kogut Jana Heweliusza lokalizacja: punkt informacyjny - ul. Szeroka; zadanie: odpowiedź na pytanie związane ze znanymi gdańszczanami; trofeum: pieczątka koguta w kolorze niebieskim. Kwartał Rybacki - chorągiew żółta, kogut bursztynowy lokalizacja: punkt informacyjny - Fontanna Czterech Kwartałów; zadanie: odpowiedź na pytanie związane z bursztynem; trofeum: pieczątka koguta w kolorze żółtym. Drużyna, która zdobędzie wszystkie 4 pieczątki, otrzyma nagrodę oraz pamiątkowy Certyfikat Gościa Jarmarku św. Dominika 2014.

Nostalgów

PAMIĄTKOWY CERTYFIKAT zachowaj dla potomnych! godz. 11.00 - 18.00 | jarmarkowe punkty informacyjne Dokument nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż podtrzymał 754 - letnią tra dycję uczestnictwa w najstarszym Jarmarku Europy. Certyfikaty wydawane będą w punktach informacyjnych.

WIELKA KSIĘGA WPISÓW czekamy na Twoje wrażenia! godz. 11.00 - 18.00 | jarmarkowe punkty inform acyjne MONIDŁ A pstrykaj zdjęcia! ul. Długi Targ, ul. Piwna, Plac Kobzdeja, Targ Węglowy

Mapa jarmarku

Mapa jarmarku

Kontakt z organizatorem

HANDEL

dyrektor projektu Dagmara Ziemiaszewska dagmara.ziemiaszewska@mtgsa.com.pl

 

ZESPÓŁ ORGANIZACJI JARMARKÓW

Gdańsk, ul. Żaglowa 11, V piętro, pok. 539

Kamila Lewandowska, Agnieszka Uklejewska

tel. 58 554 93 48, 58 554 91 59

faks 58 554 91 03